A pesti Schöfft festőművész család kiállítása 2023. május 25 – június 24.

A pesti Schöfft festőművész család művészete

2023. május 25 – június 24.

A pesti Schöfft festőművész család 1770-1845 között festett alkotásait mutatja be a Türr István Múzeum 2023. május 25 és június 24. között az egykori Vojnits-kúriában, a mai Nagy István Képtárban. A Schöfft festőcsalád kiállítását hosszú kutatómunka és restaurálás előzte meg, amelyet dr. Korhecz-Papp Zsuzsanna festőrestaurátor művész végzett az elmúlt években, amelynek köszönhetően tisztázódhatott a művek szerzőjének neve. A Schöfft család tagjai 1770 és 1845 között festett oltárképei és nemesi, polgári portréképei a magyar művészettörténet születéséhez vezetnek bennünket vissza. Schöfft József, Schöfft József Károly és Schöfft Ágoston (apa, fia és unokája) műhelyéből a korszak olyan egyedülálló arcképei születtek, mint Széchenyi István, I. Ferenc császár vagy József nádor. A bajai közéletben a 19. században jelentős szerepet vállaló Vojnits család Szabadka török alóli felszabadítása körül szerzett érdemeiért 1741-ben Mária Teréziától nemesi oklevelet kapott. A Vojnits György által 1820 körül épített kúriában látható Schöfft Ágoston Vojnits Györgyről 1834-ben festett portréja is. A Múzeumok Éjszakáján vendégünk lesz dr. Korhecz-Papp Zsuzsanna, akinek nyitott restaurátorműhelyébe is bepillanthatnak az érdeklődők.