A Türr István Múzeum AZ ÉV MÚZEUMA 2020 díj jelöltje

A TÜRR ISTVÁN MÚZEUM AZ ÉV MÚZEUMA 2020 DÍJ JELÖLTJE

A Türr István Múzeum komplex intézményi megújulásáért, infrastrukturális és szakmai fejlesztéseiért, a múzeumi tartalmak közreadásában és az ismeretátadási tevékenységben elért kiemelkedő teljesítményéért, a múzeumok társadalmi felelősségvállalásában játszott kiemelkedő szerepéért AZ ÉV MÚZEUMA 2020 díj jelöltje lett.

Az elmúlt évtizedben a bajai múzeum munkatársai értékes szakmai és civil kapcsolatainak, az önkéntesekkel kialakított hatékony együttműködésének köszönhetően mára korszerű tudományos, közművelődési, oktatási, társadalmi, környezetbarát technikai elvárásoknak egyaránt megfelelő intézményi szolgáltatásokat működtet, amelyek egyszerre biztosítják az épület közművelődési és közösségi funkcióit, s egyben megismerhetővé teszik Baja város és Észak-Bácska sokszínű kulturális tárgyi és szellemi örökségét. A múzeum 26 munkatársa olyan élő, folyamatosan formálódó, innovatív múzeumi alkotóműhelyt hozott létre, amely fontosnak tartja a folyamatos szakmai, tudományos, módszertani fejlődést, a társadalmi kihívásokra gyorsan reagáló megújulást, amely interdiszciplináris válaszokat keres és talál a muzeológiai kihívásokra, amely az intézményben őrzött tudást, az értékek újrahasznosítását, a tudásmegosztás lehetőségeinek gyarapítását, a társadalmi különbözőségekre érzékenyítő programok kidolgozását és megvalósítását egyaránt fontosnak tartja. Az állandó kiállításokra épülő múzeumandragógiai, élménypedagógia foglalkozások segítségével a múzeumban felhalmozott tudást igyekszik sokszínű módszertani eszközzel átadni a bajai, Baja környéki vagy akár a távolabbi közoktatási intézmények diákjai, a felnőtt látogatók és a sérült vagy hátrányos helyzetű múzeumlátogatók számára. Kiemelten fontosnak tartja a bácskai, bajai közösségek identitásának erősítését, a közös értékek kulturális sokszínűségének megőrzését, a kulturális örökséghez való hozzáférés esélyeinek növelését, ezáltal a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését. A múzeumi alkotóműhelyben különböző képzettségű, egymás munkáját és szakterületét kiegészítő és erősítő szakalkalmazott: régész, történész, művészettörténész, néprajzkutató, restaurátor, régésztechnikus, múzeumpedagógus, gyógypedagógus, konduktor, festőművész, közművelődési, néptáncoktató, könnyűipari mérnök szakember tevékenysége által, az erős helyi szakmai, művészeti, civil társadalmi kapcsolati hálók segítségével mára érezhető a város és vonzáskörzete települései lakosságának, közösségeinek szemléletformálása, az oktatási intézményekkel, civil szervezetekkel, kisebbségi önkormányzatokkal jól működő együttműködések megvalósítása.

2020.03.01 - 11:11, vasárnap - 2020.09.23 - 11:11, szerda