Közösségi értékek hálójában – Ember és környezete a Baja környéki Dunatájon

Projekt száma: TOP-7.1.1.-16-H-ERFA-2018-00001

Projekt címe: Közösségi értékek hálójában – Ember és környezete a Baja környéki Dunatájon

Támogatás összege: 60 000 000 Ft

Projekt megvalósítás kezdete: 2019. január 1.

Projekt fizikai befejezésének határideje: 2019. december 31.

A projekt célja

A Türr István Múzeum kulturális és közösségi célú megújítása oly módon, hogy erősítse a lakosság identitását, megőrizze a közös értékek kulturális sokszínűségét és növelje a kulturális örökséghez való hozzáférést, ezáltal csökkentse a társadalmi egyenlőtlenségeket. A 36 ezer lakosú, többnemzetiségű, sokszínű népességgel és kultúrával büszkélkedő Baja városának központjában az országosan védett műemléki épített kulturális örökség részleges felújítása, bemutathatóvá tétele, és ezáltal a kulturális örökséghez való hozzáférés javítása, új kulturális és közösségi funkciók létrehozása, a régi megerősítése történik meg. A város és vonzáskörzete településeinek lakossága szemléletformálása, közösségének fejlesztése az oktatási intézményekkel, civil szervezetekkel, kisebbségi önkormányzatokkal kötött együttműködési megállapodások és a múzeumi közösségi programok által.

Közvetlen cél: A gazdag múlttal rendelkező városközponti műemlék teljes kulturális és közösségi hasznosítására releváns szakértő csapattal kidolgozott több lépcsős fejlesztési terv 3. fázisának megvalósítása. Ennek során olyan 21. századi szakmai, társadalmi, korszerű energetikai, környezetbarát technikai elvárásoknak egyaránt megfelelő beltéri felújítás és új állandó kiállítás kerül megvalósításra, ami tovább gazdagítja az épület kulturális és közösségi funkcióit, és amely interaktív módon (műtárgyak, enteriőrök, tapintható eszközök, mozgóképek, hangok, színek, illatok, ízek által) teszi megismerhetővé Baja város és Észak-Bácska sokszínű kulturális tárgyi és szellemi örökségét. Így a fejlesztés elsődleges célja, hogy a Türr István Múzeum közgyűjteményi műtárgyállománya minél szélesebb körben megismerhető legyen, a város idegenforgalmának növekedésével együtt a múzeum látogatószáma is növekedjen, az állandó kiállítás anyagára épülő múzeumpedagógia órák segítségével pedig a múzeumban felhalmozott tudás átadható legyen a bajai, Baja környéki vagy akár a távolabbi közoktatási intézmények diákjai számára.
Projekt száma: TOP-7.1.1.-16-H-ERFA-2018-00001